Tek ya da iki üniteden oluşan klimalar dışarıdan göründüğü kadar basit mekanik sistemler değildir. Diğer tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi klimaların da kendi içlerinde çok sayıda parçaları mevcuttur. Bu parçaların en önemlisi de klima kompresörüdür. Klima kompresörleri sistem gazını içerideki devreye pompalama işlevi görmektedir. Ancak zamanla bu parça aşınabilir ve bakımı yapılmadığı takdirde arızalanabilir.

Randıman alınamayan ve oldukça gürültülü çalışmaya başlayan klima kompresörlerinin dışarıya çıkartılması gerekmektedir. Dışarıya çıkartılan bu parçaya bir randıman testi uygulanır ve kompresörün hangi bölgesinde arıza meydana geldiği tespit edilerek tamir işlemi gerçekleştirilir. Tamir edilebilen kompresörler iyileştirilerek tekrar eski yerlerine takılır ve klima çalıştırılır. Tamir edilemeyenleri için ise yeni bir kompresör temin etmek gerekmektedir.
Kompresör kaynaklı arızalar klimanın tüm çalışma sistemini etkileyebileceği için tespit edildiği andan itibaren hemen müdahale gerektirmektedir. Bu müdahaleler de oldukça teknik bilgi gerektiren işlerden oluştuğu için yalnızca profesyonel kişiler tarafından işlem gerçekleştirilmelidir. Genellikle kafa kısmında meydana gelen arızalanmalar için teknisyenler kompresörü ayrı bir parça haline getirip incelemektedir.

Burada herhangi bir aksaklık tespit edilemezse piston kısmının kontrolü sağlanmaktadır.
Kompresör tamiri yapan kişinin bu işleme neden gerek duyduğunu muhakkak sormalısınız. Günümüzde birçok kişi kompresör arızası denilerek gereksiz masraflara sokulmaktadır. Hatta kompresör değişikliği yapan bazı kişiler eski kompresörü sahibine iade etmeyerek dışarıda tamir etmekte ve kendi işinde kullanmaktadır. Şayet yeni bir kompresör klimanıza monte edilecekse yeni ürünün klimanızın marka ve modeline uyup uymadığını öğrenmelisiniz. Ayrıca bu yeni kompresörün seri numarası olup olmadığına ve orijinal paketinden çıkarılıp çıkarılmadığına da çok dikkat etmelisiniz. Bu gibi nedenlerden ötürü kesinlikle işinin erbabı olan kişilerden fatura karşılığında hizmet almanız önerilmektedir.

Klima Bakımı Ne Kadar?
Bulunduğumuz ortamın sıcaklığını istediğimiz düzeyde tutmak için kullanmakta olduğumuz klimaların belirli aralıklar ile bakımlarının yapılması gerekmektedir.
Klima Montaj Fiyatı ve Ücreti Nekadar?
Kaliteli bir yaşam standardını yakalamak ve bulunduğunuz ortamda istediğiniz sıcaklık düzeyini yakalamak için satın almış olduğunuz klimaların montaj işlemleri büyük ölçüde önem arz etmektedir.
Klima Montajı ve Demontaj Ne Kadar?
Bulunulan ortamı istenen sıcaklık şartları altında tutarak belirli bir konfor imkanı sunan klimalar için dikkat edilmesi gereken ilk husus, satın alınmış olan klimanın montajının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesidir.
Klima Sökme Ücreti Ne kadar?
Kar Klima Servisi de on yıllık deneyim ve tecrübesi ile siz değerli müşterilerimize klima montajında olduğu gibi klima söküm ve nakil işlemlerinde de hizmet vermektedir.
Klima Montajı Ne Kadar Sürer?
Klimanızın montajı için hizmet alacağınız teknik servisi muhakkak önceden araştırmalı ve hakkında yapılmış yorumları incelemelisiniz. Ancak bu şekilde doğru bir seçim yapabilir ve ürününüzü güvenilir ellere teslim edebilirsiniz
Klima Söküm Montaj Fiyatları
Bu alanda yetkinliğini belgelerle kanıtlamış olan birçok teknik servis firmasının klima montajı için sunduğu fiyat teklifi 100 TL ile 250 TL arasında değişmektedir.
Klima Tamiri Nasıl Yapılır?
Klimayı oluşturan parçaların net bir şekilde tanınıyor olması gerekmektedir. Tipine göre değişiklik gösteren; iki, üç ya da dört yollu olabilen valflerin kontrolünün sağlanarak değiştirilmesi de diğer bir arıza giderme yöntemidir.
Split Klimalar Özellikleri ve Bakımı Nasıl Yapılır?
Split klimalar cihaz parçalarından birinin iç birinin de dış ünite olarak ikiye ayrıldığını belirtmek için kullanılan genel bir kavramdır.
Klima Arızaları Nelerdir?
Günümüzde hemen her ev ve iş yerinde bulunan, bulunulan ortamın ısıtılmasından soğutulmasına kadar birçok ihtiyacı tek bir üründe karşılayan cihazlar olan klimalar hayatımızda büyük bir yer edinmiştir.
Hijyenik Klimalar Hangileridir?
Bulunulan yerin ısı dengesini istenilen seviyede tutmanın yanı sıra ortamdaki havanın sağlıklı olmasını da sağlayan klimalar bu iki faktör nedeniyle akıllara gelebilecek her alanda kullanıma uygun olmaktadır.
Klima Kompresörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Klima Kompresörü Tamiri Nasıl Yapılır?” üzerine 5 düşünce

 • Kasım 18, 2017, 7:07 pm
  Kalıcı bağlantı

  Benim aracta hem ronaltide calisorken sanki bir sey surtuyor gibi ses geliyor kilima kompresoru tahmiri var midir yoksa komple degistirmem mi gerekiyor

  Cevapla
  • Aralık 9, 2017, 1:20 pm
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba Turan bey,
   Otomobil ve diğer araç türleri hizmetimiz dışındadır bu yüzden size yardımcı olamayacağımızı üzülerek ifade ediyoruz.
   iyi günler dileriz.

   Cevapla
 • Ağustos 27, 2019, 6:53 pm
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba izmirden selamlar lg Beko 12000 btu siplit klima var kompresör arıza yapmaya başladı onarım yapıyormusunuz süreç nasıl olur

  Cevapla
 • Aralık 10, 2020, 9:28 pm
  Kalıcı bağlantı

  1200 invertir klima konprosor arizali izmirden yazıyorum değişmesi lazim

  Cevapla
  • Mayıs 17, 2021, 9:15 am
   Kalıcı bağlantı

   merhaba metin bey,
   teknik ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçicekler.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın

error: