Yaşanılan ortamın konfor düzeyini üst seviyelere çıkartmak için belirli bir maliyet karşılığında satın alınan klimalardan maksimum şekilde yararlanabilmek için satın alınan klimanın montajının doğru bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Büyük bir titizlik gerektiren bu işlem için de klima montajı alanında uzmanlaşmış, teknik uzmanlığı ve yetkinliği olan kişilerden yardım almak gerekmektedir. Çünkü bir klimanın montajı dışarıdan görüldüğü kadar basit ve sıradan bir iş değildir. İlerleyen zamanlarda belirli sorunlar ile karşılaşılmaması için tedbir alınmalı ve klima montajı esnasında dikkat edilmesi gereken hususları bilinmelidir.

Klimanın çalışma sistematiği ve türüne göre yapılması gereken montaj işleminde öncelikle kullanıcı olacak kişinin görüşü alınmalıdır. Monte edilmesi istenen yer klima için uygun değil yahut birey sağlığına etki edebilecek bir yer ise hizmet alan kişi teknik uzman tarafından bilgilendirilmeli ve yönlendirilmelidir. Klima sahibi montaj için uygun olmayan bir yere klimanın monte edilmesi için ısrar ediyor dahi olsa bu işlem gerçekleştirilmemelidir. Çünkü yanlış bir yere monte edilen klima, kısa bir süre içerisinde kullanıcılarının sağlığını olumsuz yönde etkileyerek büyük sıkıntılar yaratabilmektedir.

Montaj alanının seçiminden sonraki adımlar tam anlamıyla teknik bilgi gerektiren konulardır. Yani kısaca söylemek gerekirse, işin bu kısmı artık kullanıcının değil uzmanın tamamlaması gerekli olan noktadır. Burada da klimanın türü ve boyutuna bağlı olarak dikkat edilen hususlar değişmektedir. Ancak genel olarak montaj esnasından dikkat edilen noktalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Klimaya takılacak borunun türü ve uzunluğu
  • Drenaj sisteminin doğru kurulması
  • Mevcut elektrik sisteminde sigorta fazlarının yeterliliği
  • Doğru vakumlama sistemi kurulumu
  • Hava akışının sağlıklı olması için menfezin açılması
  • Montaj yapılan alana yakın başka bir elektronik cihaz olmaması
  • Klimanın kapılara yakın monte edilmemesi vb.
Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın

error: